Jak injektovat zdivo
Jak injektovat zdivo?
Nejznámější dodatečnou metodou pro izolaci zdiva jsou chemické injektáže a podřezávání zdiva. Proto je dobré si vysvětlit výhody a nevýhody jednotlivých technologií. V některých případech podřezání zdiva není vhodné, dokonce je nemožné ho provést, třeba z důvodů nepřístupnosti zdiva z druhého líce, také může být problém, že zdivo nemá průběžnou spáru, například zdivo kamenné a smíšené. Proto se nabízí jako plnohodnotná náhrada krémová injektáž zdiva. Injektážní krém se po dobu své dispergace ve zdivu mění na siloxanový olej, který vytvoří hydrofobní membránu odpuzující vodu a nedovolí vlhkosti vzlínat výše do zdiva přes tuto bariéru.
Postup injektáže zdiva
Samotná injektáž se provádí do předem navrtaných injektážních otvorů, které jsou vrtány v osových vzdálenostech 8 - 10 cm, vodorovně o průměru vrtáku 12 - 14 mm v řadě u podlahy (jedna clona) nebo šachovitě rozmístěné (dvě clony) do první průběžné spáry nad podlahou, jedná-li se o zdivo cihelné. U zdiva smíšeného se snažníme provést injektáž co nejblíže k podlaze. Od tlouštky zdiva nad 80 cm se doporučuje vrtat otvory z obou stran. Vyvrtané otvory se vyplní injektážním krémem, který po dobu 2 - 8 týdnu nasycuje okolní materiál, dokud nedojde ke kompaktnímu vzniku clony proti vzlínající podzemní vodě. Vzniklá clona je silně hydrofobní a tím již nepropustná pro vodu v kapalném stavu nikoli pro vodní páru. Injektážní otvory mohou být u podlahy překryty difuzní lištou ale to není podmínkou.
Nejvyužívanější druhy injektážních hmot
Injektážní krém: AquaStop Cream - pro všechny typy zdiva (kapilárně vzlínající vlhkost)
Tekutý injektážní roztok: Nejsou vhodné pro zdivo smíšené, již se moc nevyužívají
Polyuretanová pryskyřice - pro zamezení průsaku vody do objektu
Rychle tuhnoucí gely - pro zhotovení svislé izolace bezodkopovou metodou
Injektážní přípravky a jejich vhodnost a typ určení
Používají se čtyři typy injektážních látek, podle toho, jestli mají působit jako utěsňující, ztužující, hydrofobizující. Proti vzlínající vlhkosti jsou vhodné jen dvě injektáže, a to injektážní krém a tekutý injektážní roztok. Pokud skrze konstrukci dochází k zatékání vody jsou vhodné jen polyuretany a rychletuhnoucí gely.
Výhodou injektáže je, že ji můžete použít i pro zdivo, které je přístupné pouze z jedné strany. Dodatečnou clonu můžeme prakticky vytvořit v jakémkoliv výškovém bodě nebo výškových úrovních, proto se může být zdivo injektováno i svisle anebo v celé ploše, pokud je zdivo pod úrovní venkovního terénu.
Výhodou injektáže je také to, že můžete zaizolovat i svislou zeď, ke které je přístup pouze z jedná strany.
Vzniklou hydrofobní bariéru ve zdivu je nutné napojit na svislou venkovní izolaci nebo na vodorovnou vnitřní izolaci v podlaze.
Výhody krémové injektáže zdiva:
-
smíšené i kamenné zdivo
-
vytvoří i svislou clonu
-
stačí přístup z jedné strany
-
propojení různých výškových úrovní izolace
-
minimální destrukce zdiva
-
lze provádět i u zdiva s dutinami